Papier konopny vs papier z drzewa - porównanie dwóch najszerzej akceptowanych rodzajów papieru

blog_2

Historia dokumentów wordowskich liczy sobie trzy dekady. Ale historia papieru ma trzy tysiąclecia. Trzy tysiąclecia = trzy tysiące lat. To spory okres.

Nie zdziwimy się, jeśli miną kolejne tysiąclecia lub dwa, o ile dożyjemy ich końca.

To powiedziawszy, jedną z rzeczy, która zmieniła się na przestrzeni cywilizacji jest sposób, w jaki produkujemy te papiery. Pierwszy papier był częściowo wykonany z konopi - i nazwaliśmy go papierem konopnym. Obecnie, nasz podstawowy produkt papierniczy pochodzi z masy drzewnej.

SPIS TREŚCI

 • Jeśli papier konopny jest zrównoważony, to papiery z pulpy drzewnej są niezawodne. Jesteśmy naturalistami i wierzymy w procesy organiczne.
 • Wciąż nie udoskonaliliśmy technologii produkcji papieru konopnego do masowej produkcji papierów, które kupujemy.
 • Ale jakość papieru konopnego jest lepsza niż pulpy drzewnej. Nie wiesz, dlaczego o tym nie wiemy?
 • Papiery konopne to przyszłość. Jasne! Czy papiery konopne były w przeszłości? Zdecydowanie!
 • Nie można ignorować korzyści płynących z papierów konopnych. Możesz tylko czekać, aż skutecznie wejdzie do systemu!
 • Produkcja papierów konopnych to nie jest rocket science. To zupełnie to samo, co tradycyjne wytwarzanie papieru. Jedyną różnicą jest to, że papier konopny jest produktem ekologicznym.
 • Co by było, gdybyśmy z dnia na dzień zastąpili papier celulozowy papierem konopnym? Zobaczmy, jakie są tego konsekwencje.
 • Kluczowe wnioski na temat papieru konopnego

Jeśli papier konopny jest zrównoważony, to papier z pulpy drzewnej jest niezawodny. Jesteśmy naturalistami i wierzymy w procesy organiczne.

Nie lubimy rozdzielać naszych opinii, gdy obie branże wykonują godną pochwały pracę. Podczas gdy papier konopny jest przyjazny dla środowiska, zrównoważony, wielokrotnego użytku, nadający się do recyklingu, papier z pulpy drzewnej jest niezawodny.

Zastąpienie naszego ogromnego zapotrzebowania na papier papierem konopnym za jednym pstryknięciem palca jest nierealistyczne. Lubimy raczej stawiać sobie realistyczne cele. Każda branża ma swoją fazę. Jak na razie, papier z pulpy drzewnej skutecznie opanował rynek. Masowa produkcja zaspokaja potrzeby na czas i po przyjaznych dla budżetu kosztach.Nierealistyczne jest myślenie, że papier konopny opanuje rynek jak szalony, gdy tylko stanie się obowiązkowy lub przymusowy w branży. Nie! Przemysł nie działa w oparciu o siły nienaturalistyczne.Papier konopny najlepiej będzie się cieszył statusem zrównoważonego rozwoju, gdy ludzie zaakceptują go w sposób organiczny i zrezygnują z celulozy drzewnej. Obowiązkowe prawa, w imię zmian klimatycznych, mogą się cofnąć i sparaliżować gospodarkę.

Wciąż nie udoskonaliliśmy technologii produkcji papieru konopnego do masowej produkcji papierów, które kupujemy.

Co więcej, nie udoskonaliliśmy technologii masowej produkcji papieru konopnego. Jesteśmy przyzwyczajeni do kupowania papieru produkowanego masowo, takiego jak papier do drukarek, rolki papieru toaletowego, gazety, itp.

Ale to, co nie jest doskonałe, nie przeszkadza nam w ich doskonaleniu. Wiele firm dało przykład. Stopniowo przechodzą one od produkcji papieru z pulpy drzewnej do produkcji papieru konopnego, próbując ustanowić normy przemysłowe, które mogłyby dobrze pasować do rozwiązania problemu zmian klimatycznych.

Ale jakość papieru konopnego jest lepsza niż pulpy drzewnej. Dlaczego o tym nie wiemy?

Papier konopny jest produkowany z włókien roślin konopnych. Włókno wyrasta na zewnątrz łodygi rośliny i daje jej potrzebną siłę. Może być długie lub krótkie. Papiery wykonane z włókien łykowych są cienkie, kruche i wytrzymałe.

Z drugiej strony, papiery celulozowe nie są tak wytrzymałe i trwałe jak papiery z łyka. Mają one jednak swoje zalety. Łatwo się je ubija w bardziej miękkie papiery, które preferujemy w codziennym użytkowaniu.

Jakość papieru konopnego jest lepsza niż papieru celulozowego z włókien drzewnych. Ponadto, ich składy są dość podobne. Pomimo lepszej jakości i prawie identycznego składu, dlaczego nie widzimy częściej papieru konopnego? Aby to zrozumieć, będziemy musieli przenieść się w czasie do historii.

Papiery konopne to przyszłość. Jasne! Czy papiery konopne były przeszłością? Zdecydowanie!

Choć może Ci się wydawać, że papiery konopne pojawiły się nagle z powietrza, aby ulepszyć naszą teraźniejszość i przyszłość, pozwól nam przypomnieć: Papiery konopne były papierami z pulpy drzewnej w latach 18 i połowie XIX wieku. Istniały one od zawsze, choć władze nie chciały, abyśmy o tym wiedzieli.

Oto krótka historia papieru konopnego, którą musisz znać.

 • Pierwszy papier na świecie był częściowo oparty na konopiach. Chiny są najstarszą cywilizacją, która go używała. Dynastia Han stworzyła papier konopny w latach 150-200 p.n.e., zastępując rzeźbienie w kamieniu i glinie do wysyłania i odbierania wiadomości.
 • Popularność papieru konopnego rozprzestrzeniła się na Europę, następnie na Środkowy Wschód, aż do reszty świata. Papiery konopne były wysyłane, przykrywając delikatne przedmioty do innych części świata. Świat zapożyczył tę technikę i stosował ją przez następne 1500 lat na bibułkach papierosowych, powieściach, bibułkach filtracyjnych i banknotach. Biblia, książki Agaty Christie i Marka Twaina były drukowane na papierach konopnych. Rosyjska papiernia drukowała swoje banknoty na papierze konopnym.
 • Ameryka miała swój udział w wykorzystaniu konopi. Ameryka Północna zauważyła wzrost popularności papieru konopnego w latach 1600. Rolnicy mogli legalnie uprawiać rośliny konopi. Deklaracja niepodległości Ameryki została napisana na papierach konopnych. W czasie wojny słowa rewolucji były rozpowszechniane za pomocą broszur konopnych.
 • Konopie zaczęły tracić swoją świetność w latach 1900. Syntetyczne tekstylia i lobby gazetowe stworzyły monopole z władzami, aby stłumić produkcję papieru konopnego. W połowie lat 30. wprowadzono przepisy kryminalizujące uprawę i stosowanie konopi. To dość ironiczne, że kiedyś przemysł celulozowo-papierniczy wymusił zamknięcie produkcji papieru konopnego. Teraz, blisko sto lat naprzód, lobbyści zajmujący się zmianami klimatycznymi starają się jak mogą, aby wykluczyć papier celulozowy, tym samym zamykając koło.

Nie możesz zignorować zalet papieru konopnego. Możesz tylko czekać, aż skutecznie wejdzie do systemu!

Na szczęście amerykański Farm Bill 2018 legalizuje produkcję konopi. Ale nie mamy wystarczającego wsparcia surowych konopi, aby zaspokoić zapotrzebowanie rynku. To powiedziawszy, możemy tylko czekać na jej skuteczne wejście do systemu.

Papiery konopne mają wiele zalet w porównaniu z papierami celulozowymi. Jednak, jak na razie, koszty i niedostateczne dostawy powstrzymują je od szaleństwa na wszystkich najwyższych półkach w sklepach. Konopie kontra drzewa. Oto dlaczego powinieneś wybrać konopie:

 • Potrzebujemy 4 akrów drzew, aby wyprodukować taką samą ilość papieru, jaką wytwarza 1 akr konopi.
 • W Ameryce wycina się około miliarda drzew rocznie. Jeśli konopie przejmą tę pracę, możemy ją wykonać przy użyciu mniej niż 25% wszystkich drzew.
 • Konopie rosną w ciągu 4 miesięcy. Uprawianie jej trzy razy do roku na tej samej działce wyeliminuje potrzebę posiadania pulpy drzewnej. Przy okazji, drzewa potrzebują od 20 do 80 lat, aby urosnąć. Powodzenia w oczekiwaniu na całe życie, jeśli wyciąłeś je na swoim podwórku.
 • Drzewo zawiera stosunkowo niski poziom celulozy, podczas gdy konopie mają wyższe stężenie celulozy. Dlaczego jest to tak ważne? Cóż, jest to główny składnik papieru, bawełny, rayonu, lin, itp.
 • Cząsteczki celulozy są połączone łańcuchami w sekwencje, aby uzyskać papier i liny. Ponieważ drzewa mają 30% celulozy, musimy wyciąć ich więcej, aby osiągnąć nasz poziom celulozy. Konopie mogą mieć aż 85% celulozy, zapobiegając w ten sposób bezmyślnemu wylesianiu.
 • Przemysł używa toksycznych chemikaliów do oddzielenia 30% celulozy od pozostałych 70% składników: mniej celulozy, więcej chemikaliów, większa degradacja środowiska. Konopie zużywają mniej toksycznych chemikaliów, dzięki czemu doskonale nadają się na przyjazną dla środowiska alternatywę.
 • Pulpa drzewna zawiera od 20 do 40% ligniny. Lignina jest usuwana z pulpy, aby móc dalej przetwarzać papier. Kora drzew wykorzystuje toksyczne składniki i anty-środowiskowe metody, aby pozbyć się ligniny. Z drugiej strony, włókno konopne ma tylko 4-7% ligniny, a łuski konopi zawierają 17-19% ligniny. Niski poziom ligniny przyspiesza produkcję papieru i chroni środowisko przed degradacją.
 • Papier konopny jest o każdy dzień mocniejszy, trwalszy i bardziej wytrzymały niż papier celulozowy. Nie pęka i nie blaknie jak papiery z drzew.
 • Wreszcie, co nie mniej ważne, wiadomo, że 1 akr konopi produkuje tyle samo tlenu, co 25 akrów drzew. Kiedy ostatni raz mieliśmy coś, co dawało nam produkt, którego chcieliśmy bez wpływu na środowisko?

Robienie papierów konopnych nie jest rocket science. To zupełnie to samo, co tradycyjne wytwarzanie papieru. Jedyna różnica polega na tym, że papier konopny jest bardziej przyjazny dla środowiska.

Zdziwilibyście się, gdybyście wiedzieli, że konopie dają nam taki papier, jaki dają tradycyjne masy drzewne - bez konieczności wprowadzania radykalnych zmian w naszych procesach produkcyjnych. Sprawdź, jak produkujemy papier konopny.Krok #1: Zaczynamy od zbioru roślin konopi o wysokiej zawartości celulozy.Preferuj włókna konopne zamiast paździerzy konopnych. Włókna konopne mają poziom celulozy bliski 70-80%, hemicelulozy do 15-20% i ligniny do 4-7%. Łuski konopi zawierają celulozę na poziomie nieco powyżej 45%, hemicelulozę blisko 15-20%, a ligninę do 19-21%.

Krok #2: Usuń korę z włókien konopi.

Potnij je na małe kawałki konopi.

Krok #3: Wymieszaj kawałki konopi w wodzie.

Dodaj chemikalia, które pomogą rozbić kawałki konopi. Proces ten da mieszankę zawiesiny.

Krok 4: Zastosuj trochę obróbki chemicznej, aby uzyskać miękkość.

Ogólnie rzecz biorąc, wysyłamy gnojowicę drzewną do komór fermentacyjnych pod ciśnieniem, aby uzyskać dziewiczą pulpę. Ale nie potrzebujemy takiej konfiguracji dla konopi, ponieważ nie jest to twarde drewno i wymaga bardzo niewielkiej obróbki chemicznej w celu osiągnięcia miękkości.

Krok #5: Zgnieć tkankę komórkową poprzez roszenie.

Rób to aż do uzyskania miazgi konopnej w pojemniku.

Krok #6: Miazga konopna nie jest najczystszą formą miazgi jaką chcemy.

Posiada ona niepożądaną ligninę adhezyjną. Wypłucz ją wodą i usuń z miazgi. Ponieważ konopie nie mają wysokiej zawartości ligniny, nie potrzebujemy anty-środowiskowych procesów chemicznych, aby uzyskać czystą pulpę konopną. Metody takie jak delignifikacja tlenowa i autohydroliza są o wiele bardziej pro-środowiskowe.

Krok #7: Po usunięciu ligniny z pulpy, podgrzewamy pozostałość.

Pozostałość jest następnie spłaszczana i ubijana w cienkie papiery konopne. W zależności od zastosowania - można je formować w papier konopny lub konopne rolki toaletowe.

Co by było, gdybyśmy z dnia na dzień zastąpili papier celulozowy papierem konopnym? Zobaczmy, jakie będą tego konsekwencje.

 • Papiery konopne nie będą ograniczone do papierów drukarskich. Zdobędą one najważniejsze rynki papiernicze, takie jak papier rolowany, papier artystyczny, banknoty, papier stacjonarny, papier archiwalny, torby na napoje, książki religijne, opakowania, powieści, mieszanki papierowe, papier filtracyjny, produkty higieniczne i wiele innych.
 • Stany Zjednoczone staną się największym konsumentem papieru konopnego. Obecnie w stanach zużywa się 33% światowego papieru. Zastąpienie go papierem konopnym sprawi, że Ameryka stanie się największym rynkiem konsumpcyjnym.
 • Do 2050 roku Stany Zjednoczone będą zużywać 60% światowego papieru. Zastąpienie go papierem konopnym z dnia na dzień sprawi, że Ameryka osiągnie ten cel znacznie szybciej.
 • Konopie będą wykorzystywane siedmiokrotnie, w porównaniu do pulpy drzewnej, która nadaje się do recyklingu tylko trzykrotnie.
 • Jeśli wszystkie zmienne dotyczące jednego akra konopi i drzew pozostaną takie same, konopie będą produkować więcej tlenu niż drzewa.
 • Przeciętny człowiek zużywa 100 rolek papieru toaletowego, na które potrzeba połowę ściętego drzewa. Do końca swojego życia zużyje ponad 50-70 drzew tylko na rolki papieru toaletowego. Przy wyższej zawartości celulozy w konopiach, będziemy mieli wystarczająco dużo rolek papieru toaletowego, aby dotrzeć na Księżyc.

Najważniejsze informacje o papierze konopnym

 • Nie bądźcie zdziwieni. Papier konopny nie jest czymś wyjątkowym. On zawsze istniał - ukryty pod oficjalną propagandą.
 • Przemysł papieru konopnego potrzebuje niewielkiego przemeblowania w istniejących firmach zajmujących się celulozą drzewną. Może 40% zmian i można działać.
 • Papier konopny jest mało prawdopodobny w najbliższym czasie. Dziesięciolecia prohibicji wymagają od konopi marginesu dziesięcioleci, aby wrócić na właściwe tory.
 • Papiery konopne są bardziej naturalne do zrobienia. W przyszłości zajmiemy się również papierami konopnymi DIY.
 • Jeśli papier konopny jest zrównoważony, papier z pulpy drzewnej jest niezawodny. Musimy opanować produkcję masową, aby konopie zastąpiły tradycyjne papiery.
 • Papiery konopne nie zawierają THC - pierwiastka psychoaktywnego. Choć możesz czuć pokusę, by skręcać te papiery w celu odbycia euforycznych sesji, są one pozbawione elementu rekreacyjnego.
 • Bądź naturalistą. Wspieraj naturalne, organiczne wprowadzanie konopi na rynek, zamiast wypierać papiery drzewne brutalem. Tak, papiery celulozowe degradują środowisko, ale masz przedsiębiorczą możliwość pokonania tradycyjnego rynku poprzez założenie firmy konopnej.
 • Możliwość recyklingu i ponownego użycia papierów konopnych daje szanse na posiadanie zakładu przetwarzania odpadów.Kliknij, aby ocenić ten post![Total: 0 Average: 0]